Ograniczenie odoru na oczyszczalni ścieków – redukcja siarkowodoru
DuoBent S-block | Twoje rozwiązanie na odór
Siarkowodór jest cięższym od powietrza, bezbarwnym gazem o charakterystycznym zapachu zgniłych jaj. Własności fizyczne są podobne do czystej wody, aczkolwiek siarkowodór łatwiej paruje. Rozpuszczalność H2S w wodzie wynosi ok. 3,85 g/m3, a rozpuszczalność maleje o około 2,5÷3% wraz ze spadkiem temperatury o 1°C.
Siarkowodór powstaje w warunkach beztlenowych w obecności siarczanów i substancji organicznych, dlatego tworzy się najczęściej np. w zalegających osadach przepompowni ścieków oraz w wyniku fermentacji metanowej podczas grawitacyjnego lub mechanicznego zagęszczania osadów. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się siarkowodoru jest temperatura, dlatego problem odorów nasila się w okresach letnich.
W związku z tym, że siarkowodór charakteryzuje się bardzo niskim progiem wyczuwalności, na poziomie ok. 0,2 ppm, powstający odór jest bardzo nieprzyjemny i może powodować skargi ludzi mieszkających w bliskim otoczeniu źródła powstawania. Skutkuje to tym, że nawet niewielka zawartość siarkowodoru w powietrzu może być odczuwalna w szerokim promieniu, począwszy od przepompowni oczyszczalni, aż do zbiorników zagęszczacza. Taka sytuacja może się nasilać w przepompowniach lub podczas pracy urządzenia odwadniającego osad.
Wobec tego, w momencie gdy na terenie oczyszczalni wyczuwamy nieprzyjemny odór należy rozważyć zastosowanie preparatu DuoBent S-block.
Produkt przygotowuje się w bardzo prosty sposób, za pomocą zwykłego mieszadła szybkoobrotowego, mieszając w odpowiedniej proporcji z wodą. Preparat aplikuje się w formie płynnej.